• Prosím, dodržujte toto pravidlo: žádná část textu ani obrázků z obsahu těchto webových stránek nesmí být zveřejněna na jiném místě internetu bez souhlasu autorky těchto stránek. Děkuji.

Baby svetřík s kapsičkou

Jednoduchý roztomilý svetřík s krátkými rukávky, pletený samovzorovací přízí a zdobený lemy a kapsičkou smetanovou přízí stejné kvality. Originál návodu najdete na stránkách tureckého výrobce přízí zn. Nako.

Návod je podle rozměrů v nákresu připraven pro miminko novorozenecké velikosti až cca 3 měsíce.

Model je pletený přízí „Lüks Minnoş“ ( smetanová) a „Lüks Minnoş Petit“ (barevná pruhující). Lze ji samozřejmě nahradit podobnou barevně pruhující přízí v kombinaci s jednobarevnou přízí podobné kvality a metráže .

Velikost: 0 – 3 měs

Potřeby:
>> 1 klubko pletací příze Lüks Minnoş Petit (zn. Nako, složení: 65% akryl, 35% polyamid; návin 336 m/ 100 g) – nebo podobné pruhující příze dostupné v ČR
>> 1 klubko pletací příze Lüks Minnoş (zn. Nako, odstín Ekru / smetanová, složení a návin stejný jako u pruhující příze výše) nebo podobné příze
>> Jehlice: vel. 4 mm (event. 3,5 mm)
>> 1 knoflík

Použité vzory:

>> Lícový žerzej: lícové řady pleteme hladce, rubové řady obrace
>> Vroubkovaný vzor: lícové i rubové řady pleteme hladce
>> Pružný vzor 2/2: Pleteme střídavě 2 oka hladce a 2 oka obrace stále nad sebou
>> Copánkový pruh nad 14 oky – pleteme podle grafického popisu:


V grafickém popisu jsou zobrazeny jen lícové řady, v rubových řadách pleteme všechna oka tak, jak se jeví.

Značky v popisu:
1 oko hladce
1 oko obrace
6 ok křížit vpravo (tj. 3 oka přesunout na pomocnou jehlici za práci, 3 oka hladce, pak oka z pomocné jehlice hladce)
6 ok křížit vlevo (tj. 3 oka přesunout na pomocnou jehlici před práci, 3 oka hladce, pak oka z pomocné jehlice hladce)


(POZNÁMKA: model svetříku je pletený bez spodního lemu. Zvažte, jestli by se vám líbil víc se spodním smetanovým okrajem. V tom případě začněte zadní i přední díl smetanovou přízí na 60 ok na jehlicích č. 3,5 a upleťte pružným vzorem 2/2 lem do výšky 4 cm. Pak teprve pokračujte podle následujícího popisu zadního a předního dílu. Pružný lem můžete také naplést až nakonec na dolní část hotových dílů po sešití postranních švů.)

ZADNÍ DÍL:
Začneme na 60 ok (+ 2 kraj. oka) a pleteme lícovým žerzejem barevnou přízí rovně do výšky 17 cm. Uzavřeme prostřední 2 oka a každou polovinu dopleteme zvlášt. Ve výšce 18 cm uzavřeme 15 ok pro náramenici. Pak pokračujeme v pletení ještě 1 cm a uzavřeme zbylá oka (výstřihu). Druhou polovinu dopleteme zrcadlově

PŘEDNÍ DÍL:
Začneme na 60 ok (+2 kraj. oka) a pleteme oka v tomto pořadí: kraj. oko, 36 oklícovým žerzejem, pruh copánku ((2 obr, 12 hl, 2 obr)), 8 ok lícovým žerzejem. Pleteme rovně do výšky 17 cm, kde uzavřeme prostředních 10 ok pro výstřih a obě poloviny dopleteme odděleně.
Pro zakulacení výstřihu uzavřeme ještě v každé 2. řadě 5 x 2 oka (anebo 1×4, 1×3, 1×2 a 1×1 oko). Zbývajících 15 ok náramenice uzavřeme ve výšce 18 cm najednou. Druhou polovinu předního dílu dopleteme zrcadlově .

RUKÁVEK (= lem průramku): Sešijeme ramenní švy. Od ramenního švu si naměříme a označíme průramek 8 cm (viz nákres rozměrů níže) a kolem průramku zpředu a zezadu (celkem 16 cm) nabereme smetanovou přízí celkem cca 46 ok. Upleteme 4 cm pružným vzorem 2/2 a všechna oka (do vzoru) volně uzavřeme.

LÍMEČEK: Smetanovou přízí nabereme kolem výstřihu cca 50 ok a upleteme lem vroubkovým vzorem, přičemž ve výšce 1 cm ve vzdálenosti cca 1 cm od okraje (na zadním díle) vypracujeme 1 knoflíkovou dírku ( tj, 1 oko uzavřeme a v následující řadě jej opět nově nahodíme). Všechna oka volně uzavřeme ve výšce cca 2 cm. Knoflík pak našijeme na druhou stranu proti dírce.

Kapsička: Smetanovou přízí začneme na 14 ok a pleteme 4 cm lícovým žerzejem a 2 cm pružným vzorem 2/2, Všechna oka uzavřeme najednou (do voru). Kapsičku našijeme přes copánkový pruh.


Rozměry v cm:


Další obrázky – detaily:

Komentáře jsou vypnuty.